Výzkum
GenZ
Učící návyky
Technologie
AI

Jak se učíme my

Technologie mění naše učící návyky. Pro naši generaci (GenZ) už vzdělávací materiály nejsou pouze pracovní listy a vzdělávacím prostředím rozhodně není jen škola. Učíme se z krátkých videí a příspěvků na sociálních sitích, v diskuzích na Discordu a Twitteru, ptáme se odborníků a teď hlavně ChatGPT.

Jak se vlastně teda učíme my?

Cíl projektu

1.

Vytvořit vzdělávací prostředí, které reflektuje současné technologické a sociální změny.

2.

Prostředí, kde studenti mohou efektivně využívat moderní technologie pro svůj osobní rozvoj.

3.

Podpořit učitele v adaptaci těchto nových nástrojů.

4.

Výuka se stane více interaktivní a relevantní pro mimo školní život.

O výzkumu

1536

počet respondentů

11-19 let

věkové rozpětí

2024

rok dotazování

kvantitativní online dotazník

typ výzkumu

Závěry výzkumu

Dobré vztahy, ale nezajímavá výuka

Těšíme se do školy hlavně na své kamarády a kamarádky a s učiteli máme dobré vztahy, ale poměrně často nás výuka moc nezajímá, máme problémy se na ni soustředit a nemyslíme si, že se učíme věci, které využijeme i mimo školu.

Odrazování od umělé inteligence

Ze zkoumaných žáků a studentů se 34 % setkalo s tím, že je učitelé od využívání nástrojů umělé inteligence odrazovali nebo jim je přímo zakazovali. Naopak jen 24 % zažilo, že jim vyučující přímo zadali úkol, jehož součástí byla práce s nástroji umělé inteligence.

ChatGPT a Photomath

Nějaký z nástrojů umělé inteligence použilo již 45 % zkoumaných žáků a studentů. Mezi nimi nejčastěji používáme nástroj ChatGPT (89 %), na druhém místě je s odstupem Photomath (43 %). Z hlediska předmětů nejčastěji využíváme nástroje umělé inteligence pro český jazyk, cizí jazyk a matematiku.

Primárně vlastní poznámky

Jako primární materiál pro učení u nás stále silně převažují vlastní zápisy a poznámky, případně učebnice a papírové podklady od vyučujících. Různé online zdroje a materiály používáme mezi nejčastějšími zdroji jen asi u čtvrtiny z nás.

Chybí diskusní hodiny

Chybí nám debatní a diskusní hodiny, které považujeme za nejvíce přínosné.

Doporučení

  • Technologie jako ceněný prvek Doporučujeme cíleně působit na učitele, aby do výuky více zapojovali dostupné technologie. Má to pro nás pozitivní efekt – lépe si pamatujeme informace a hodiny jsou zajímavější.
  • Aktivnější role studujících ve výuce Preferujeme výuku, kde budeme aktivně zapojení a budeme moct participovat a projevovat se. Tradiční výuka s frontálním předáváním informací zůstane nejspíš důležitá, ale je nutné ji prokládat jinými formami a zkoušet nové přístupy.
  • Stále vedou vlastní poznámky a zápisky z hodin Je důležité nás vézt k využívání a oceňování bohatých zdrojů informací dostupných díky internetu a dalším technologiím. Mladší z nás častěji používají učebnice a vlastní výpisky, což může být nezbytné pro osvojení základních informací, ale starší studenti by měli více využívat elektronické materiály, online články, videa a AI.
  • Zohlednit možnou práci s AI při přípravě zadání namísto zákazů V souvislosti s využitím AI při domácí školní přípravě je důležitý apel a osvěta cílená na vyučující, aby si neidentifikovali práci zpracovanou s použitím AI pouze s ulehčením samostatné práce, ale naučili se při zadávání výukových úloh benefity AI využívat s rozumnou reflexí toho, co dokáže, a s důrazem na kritický přístup ke zpracovaným výsledkům.
  • Více upozorňovat na vliv telefonů Z výzkumu je patrné, že si možný vliv nahodilého používání telefonu během výuky na svoji pozornost neuvědomujeme. Doporučujeme proto namísto prostého zákazu pracovat i s větší osvětou ohledně používání telefonu v náhodných chvílích během vyučování.
  • Ukazovat benefity limitů na mobilu a práce s časem Denní časový limit na používání telefonu, případně některých aplikací se týká především mladších z nás a obvykle je stanoven rodiči. Nastavení vlastních limitů je u nás spíše ojedinělé, a v o něco větší míře jej uplatňují dospívající a mladí dospělí (15 %), přesto ne nijak významně. Je zde tedy patrný prostor pro pomoc s hledáním vhodné cesty nastavení si vlastních časových limitů v některých aplikacích či sociálních sítích. Naše doporučení je komunikovat benefity a pozitivní dopady uvědomělé práce s vlastním časem na duševní zdraví.
  • Vnímat sociální sítě a další platformy jako doplněk v domácí přípravě a udržovat si přehled Pětina z nás používá při domácí přípravě materiály z různých online kanálů a profilů, zejména z YouTube. Je dobré znát populární výukové profily, inspirovat se přístupem, který je na těchto účtech a platformách uplatňován a doporučovat je jako doplněk k domácí přípravě. Je důležité také mít povědomí o tom, co sledujeme pro svůj rozvoj i pro zábavu, a reflektovat, zahrnovat tato témata do výuky.
  • AI jako nezbytná součást mediální výchovy a práce se zdroji Při řešení úloh se často spoléháme pouze na internetové vyhledávače. Málo explicitně jmenujeme konkrétní platformy, například Wikipedii. Jen menší část z nás (hlavně středoškoláci) používá umělou inteligenci a chatboty (cca 10 %). S rostoucí dostupností AI bude důležité nás naučit, jak efektivně využívat chatboty, formulovat příkazy a ověřovat získané informace. A obecně práci s výsledky vygenerovanými AI vnímat jako do budoucna nezbytnou součást výuky mediální výchovy.

 

Partneři výzkumu

Iniciátor projektu

Naším hlavním cílem je pomoct mladým lidem finančně dospět. Působením v oblasti vzdělávání

z pozice mladých vidíme, jak se naše učení a priority mění. Náš názor a potřeby nám ale připadají přehlížené – co se učíme ale také jak se učíme. Proto jsme se rozhodli směřovat i do výzkumné činnosti a zjišťovat pohled mladých na klíčová témata. 

Výzkumný partner

Naším posláním je skrze data, poradenství a informování občanů podporovat demokratickou diskusi, ústavní a právní stát a mezinárodní zakotvení ČR.

Finanční partner

V naší Nadaci se zaměřujeme na děti a mladé lidi, ve kterých vidíme základ budoucí prosperity celé země. Proto u nich chceme vzděláváním rozvíjet takové znalosti, dovednosti a postoje, které budou přispívat k jejich větší nezávislosti, soběstačnosti a finančnímu zdraví.

Finanční partner
Konzultant obsahu
Based je edukativní projekt tvořený studenty středních a vysokých škol, vycházející z předvolební prezidentské debaty Zavolíme! Klademe si za cíl zaplnit mezeru na trhu v oblasti propojení formálního a neformálního vzdělávání a rozšířit a doplnit stávající výuku společenských věd,
a to formou tvorby audiovizuálního obsahu s metodickými podklady.

Kontakt

Kontaktujte nás v případě jakýchkoli dotazů, komentářů nebo se přidejte k iniciativě. Rádi se s vámi spojíme. Ozvěte se buď přímo Marii, nebo nám napište přes kontaktní formulář. →

Maria Šimůnková

734 216 069

vyzkumy@nekrachni.cz

Kontaktní formulář - Chci se zapojit

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Zaškrtávací políčka